Amsterdam’da 4 gün


Fotoğraflarım / Genel / Gezilerim / Hikayelerim / İncelemelerim / Seyahat

Sizce de Amsterdam, sadece ölmeden önce gidilmesi gereken yerlerin değil, yaşlanmadan  gidilmesi gereken yerlerin başında gelmez mi? (Hatta evlenmeden , şşt aramızda) Ben de üniversiteden mezun olduğum gibi gitmeye karar vererek 4 gezgin interrail’cının peşine takıldım. Ama param sadece Amsterdam’a yettiği için interrail yapamadım 🙁

Siz siz olun Amsterdam varışınızı gündüz saatlerine denk getirin ve sakın ince kıyafetlerle gitmeyin, Temmuz’da bile! Biz gece 12 gibi vardık ve hostelimizin konumu pek bilinmediği için (küçücük şehir nasıl bilinmiyorsa) hosteli bulmakta çok zorlandık.

Bütün şehri bisikletle veya trenle gezebilirsiniz, en önemli yerlerini ise sadece yürüyerek gezebilirsiniz. Hava yaz kış serin ve yağmurlu ama Amsterdam’da yürüdüğüm için o kadar mutlu oluyordum ki etraftaki güzellikleri görmekten soğuğu unuttum. (Hava ortalama 18 derece) Eğer yağmurluğunuz varsa mutlaka götürün, yoksa da orada yağmurluk-çöp poşeti tarzı şeyler bulabiliyorsunuz. Havanın güzelliğine aldırış etmeyin bez ayakkabılarla gitmenin acizliğine uğradım. Bir anda bardaktan boşalırcasına yağıyor ve ardından hiç yağmamış gibi güneş açıyor.

Burası Dünya’nın en etkileyici şehirlerinden biri, olduğunuz her yerde Avrupa’da olduğunuzu hissediyorsunuz. Her yer yeşil, her yer mimari. Bisikletler burada arabalardan, hatta insanlardan daha fazla 🙂 Şimdiye kadar bisikleti hiç bu kadar değerli görmemişsinizdir. İnsanlar takım elbiseleriyle, kalem etekleriyle bisiklete biniyor, her yerde bisiklet yolu ve ışıkları ayrı.30,40 TL’ye 1 günlük bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Amsterdamlılar turistleri bir bisiklet sürmelerinden(!) bir de ot içmelerinden direkt tanıyorlar.

Amsterdam bir peynir şehridir. Dam Square çevresinde birçok peynir dükkanı görebilirsiniz. Dükkanlarda peynirleri mutlaka tadın. Ben gelmeden önce oranın Bim gibi marketlerinden peynir çeşitleri getirdim, hepsi birbirinden güzel çıktı 🙂 Red Light’a giden sokaklardan birinde Waffle yemiştim, hala yediğim en güzel waffle diyebilirim. Belçika’nın komşusu olduğu için sanırım waffle ve pancake’i de efsane. Oranın en ünlü pancakeçisi (kapısında yağmur altında yarım saat bunun için kuyruk bekledik) The Pancake Bakery. İçeride bütün garsonların çok güzel kızlar olduğu bir yer detay bilgi vereyim 🙂 Ne tesadüftür ki Vildan Atasever ve İsmail Hacıoğlu ile İstanbul’da değil orada karşılaştık ve burası onların da favori mekanlarındanmış.

Su gerçekten çok pahalı. TL olarak 0,5 litrelik su 6 TL ye geliyor, sodaya alışkınsanız o daha ucuz. Bundandır sabah kahvaltılarında su yerine 0,30 cent lik Heineken’ler içtiğimiz 🙁

Red Light’ı akşam ayrı gündüz ayrı görmenizi tavsiye ederim. Eğer tabularınız yoksa  Casa Rosso’ya gitmelisiniz. Red Light’taki barları merak ediyorsanız pub crawl yaparak bütün barları bir gecede gezebilirsiniz 🙂 Bildiğiniz gibi her şeyin serbest olduğu bir ülke. Fakat cafe ve restaurant gibi kapalı standart mekanlarda dumanlı maddeler yasak. Bu yüzden her yerde coffeshop adı altında ot vb maddelerin tüketilmesi ve satılması için ayrı cafe ler bulunuyor. Bizim ülkemizdeki nargilecilere benziyor 🙂 Çeşit çeşit derece derece her türlü maddeyi buralarda bulabilirsiniz. Bu coffeshop ların ilkinin Bulldog olduğu söylenmektedir.

Ben bir sosyete pazarı sevdalısı olarak Amsterdam’da pazara buldum tabiki 🙂 Pazarları o kadar güzel ve ucuz ki, bizim İstanbul pazarları gibi ne ararsanız bulabilirsiniz tek farkı insan sayısının az olması 🙂 Pazarları yerli halka sorarak bulabilirsiniz, genellikle yerleşim yerlerinde ara sokaklarda bulunmaktadır.

Amsterdam’la ilgili o kadar yazı yazılmış ki bu yüzden ben farklı konulara değinmek istedim. Ayrıca merak ettiğiniz konularda yardımcı olabilirim.

 

Kesinlikle gitmeniz gereken 10 yer;

1-Amsterdam Letters

2-Vondelpark

3-Red Light District

4-Heineken Experience

5-The Pancake Bakery

6-Amsterdam Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı)

7-Jordaan

8-Bulldog Coffeshop

9-Amsterdam Pazarları

10-Amsterdam Pub Crawl

Motosiklet aşkımı burada da resmettim

Motosiklet aşkımı burada da resmettim

Sanat

Amsterdam'da sıradan bir gün.........

Amsterdam’da sıradan bir gün………

Magic Mushroom

Magic Mushroom

56

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir