Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler, Umuma Mahsus Bordo Pasaport Fotoğraflarım / Genel / Gezilerim / Hikayelerim / İncelemelerim / İş Hayatı / Seyahat

Eski yeşil pasaportlu biri olarak, bordo (umuma mahsus) pasaport başvurusu yapmak beni çok üzdü 🙁 Randevu bulamadığım, randevu için izin alamadığım için bir süre pasaport çıkaramadım. Yaza doğru ilerlerken gaza gelip randevu aldım 🙂 Randevuya gitmeden 2 gün önce biyometrik vesikalık çektirdim, ama emniyet müdürlüğünde fotoğraf kabinin fiyatını görünce pişman oldum 🙁 6 tane biyometriği 20 TL ye çektirdim, emniyette 10TL miş 🙁 Bence hiç uğraşmayın, direkt orada çektirin, ama her emniyet müdürlüğünde var mıdır bilmiyorum. Benim gittiğim Pndik’ti, internetten bakın isterseniz. Biyometrik vesikalık için aşırı makyaj istemiyorlar, pastel tonlarında ya da hiç yapmayın. Kulaklarınızın açık olması gerekiyormuş, kıyafetiniz pek önemli değil dekolteli olmasın sadece.

Bankaya gidip, neredeyse bütün bankalar kabul ediliyor 10 yıllık pasaport çıkartacağım derseniz onlar zaten hallediyor. Pasaport harcınızı nakit olarak teslim ediyorsunuz. Gişeden yaptırmak zorundasınız ve gişe memurundan ıslak imza almalısınız. Aşağıda ne yazılması gerektiğini paylaşıyorum.

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Harç Bedeli, tüm Bankalara yatırılabilir. Dekonta “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi basılıp yetkililer tarafından imzalanmasından sonra “MÜKELLEF” yazılı birinci nüshasının alınması gerekmektedir. Buna dair makbuz (Dekont) müracaat esnasında ibraz edilecektir. Yeni düzenlemelerle birlikte Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilmekte olup, 18 yaşından küçük olanlar için bu süre 5 yıl olarak uygulanmaktadır.

Emniyet müdürlüğüne elimdeki eski pasaportumla gittiğimde önce parmak izi istediler, (Eski pasaportunuzu kesinlikle götürmelisiniz) bunun için de sıraya girmeye gerek yok randevunuza göre alıyorlar zaten. Daha önce herhangi bir devlet kurumunda parmak izi verdiğim için ayrıca parmak izi vermeme gerek kalmadı. Onu da çabucak hallettim, siz daha önce vermediyseniz de bir sorun kontrol etsinler. Bulunamazsa da 3 dk nızı alır bütün parmaklarınızı okutmak. Parmağın birini okutup bir çıktısını verdiler, onunla birlikte gişeye gittim.

Gişedeki memura, iki fotoğraf , kimlik, parayı yatırdığıma dair bir dekont verdim. Bana bir imza attırdı ve pasaportun gönderileceği adresi sordu. İş adresimi verdim, sizin yerinize başkası alabiliyormuş. İşte bu kadar, bir haftada elime ulaştı 🙂

Hiç gözünüzü korkutmayın ve hemen aşağıdan başvurun 🙂 Banka bilgilerini de paylaşıyorum. İyi gezmeler…

 

https://epasaport.egm.gov.tr/

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir