Enjoying the sun Gezilerim / Hikayelerim

You are travelling alone, sir? Bu gittiğim birçok yerde karşılaştığım bir soru oldu. Evet, ben tek başıma geziyorum. Hiç kuşkusuz şunu söyleyebilirim ki tek başıma geziyor olmaktan çok mutluyum. Hakikaten kolay iş değildir birisiyle aynı yolları paylaşmak.

Tek başına gezenler kendi kararlarını kendileri alırlar. Eğer yanlış bir rota seçip de keyif almadığınızda suçlayacağınız kişi de kendinizdir, bir başkası değil. Eğer bir gezi partneriniz varsa rota planlamaları yapmak heyecan verici olabildiği gibi işkenceye de dönüşebilir.

Sizin görmek için yanıp tutuştuğunuz yere yol arkadaşınız burun kıvırırken onu ikna etmek için kendinizi olağanüstü gayret sarf ederken bulabilirsiniz. Sizin hiç ilginizi çekmeyen, hani üzerine para verseler de yapmam dediğiniz aktivitelere arkadaşınız balıklamasına atlamak istiyor olabilir. Bu durumda siz olsanız ne yaparsınız?

Çok mu zor? Tabi ki hayır…

Bir yol arkadaşım lokal birinden öğrendiği bir bilgiden yola çıkarak bulunduğumuz yere oldukça uzak bir yerde yapılacak bir festivale katılmak istedi. Oysa benim gönlümde başka bir yer vardı ancak ben arkadaşıma uydum iyi etmişim. Sarawak kabileleri arasında 100 yıldır süren Baram Regatta kürek yarışlarını izleme şansını yakaladım.

GezginKoala - Bir Gezgin...
yalniz-seyehat

Tek başına seyehat…

Tek başınıza geziyorsanız, pahalı, ucuz, butik veya hostel fark etmez, bütçeniz ve keyfinize göre dilediğiniz otelde kalırsınız. Net olan bir şey var ki o da bir veya birden fazla yol arkadaşıyla seyahat etmenin tek başına gezmekten çok daha ucuz olduğudur.

Paylaşılan otel odaları konaklama maliyetinizi en az yarı yarıya azaltır. Hostellerde birlikte yemek pişirip bunu paylaşmak, satın alınan aktivitelerde pazarlık gücünüzü elinizde tutmak gibi avantajları vardır.

Yol arkadaşınız olduğu zaman hikâyelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşma fırsatı bulursunuz. Bu iyi bir şey, eskilerden bahsedip hem hatıraları canlı tutarsınız hem de birbirinizden öğreneceğiniz ne kadar çok şey olduğunu görürsünüz. Yol arkadaşın yeteneklerinden sonuna kadar neden faydalan mayasınız?

Bali’de, şahane otel odalarını arkadaşımla birlikte paylaştım. Dar bütçemle bu otellerde tek başına kalabilmem mümkün değildi. Diğer yandan Sagada, Filipinler’de, Sumaging mağarasında 4 saat tek başıma unutulmaz macera yaşarken eğer yanımda arkadaşım olsaydı hissettiklerimi hissedemezdim.

GezginKoala - Bir Gezgin...

tek-basina-seyahatSiz bilgisayardan anlamazken yol boyunca bir bilgisayar dâhisinden hayatınızı kolaylaştıracak çok şey öğrenebilirsiniz, ya da yemek pişirmeyi sanat gibi gören bir yol arkadaşınızdan öğreneceğiniz yeni yemek tariflerinin hayatınıza katacağı rengi düşünün.

Güzel geçirdiğiniz bir günün ardından gittiğiniz pubda günün aktiviteleri üzerine sohbet edecek kimseniz yoktur. Akşam yemeğinde size eşlik eden, sohbet edip yemeği şölene ve eğlenceye çevireceğiniz yol arkadaşlarınız olduğunu düşünün ya da masada tek başına oturmuş yemeği sadece karın doyurmak amacıyla yediğinizi. Hangisi daha cazip?

Yan masada bir gezgin grubu keyifle eğlenirken siz tek başınıza sessizce kendi yemeğinizi yiyorsunuzdur. Diğer yandan bütçeniz dar ve yediğiniz içtiğiniz şeyler için harcadığınız her kuruşun hesabını yaparken, arkadaşlarınızla oturduğunuz bir masada hesabın bölüşülmeye gitmesi size adil gelmeyebilir. Çünkü siz menüde en ucuz şeyleri tercih edip, suyla yetinmişken arkadaşlarınızın hesabını da kendinizi öderken bulabilirsiniz.

Eğer yalnız seyahat ediyorsanız hasta olduğunuzda size yardımcı olacak, sizi doktora götürecek veya ilaçlarınızı alacak birisi yoktur. En azından yanı başınızda hiçbir şey yapmasa da size psikolojik destek olacak birisinin varlığının iyi olacağı kesindir. Diğer yandan yol arkadaşınız hastayken de siz aslında rotanızı izlemek için yola düşmeyi arzularken onun için birkaç gününüzü daha otelde onun iyileşmesi için zamanınızı feda ederken bulabilirsiniz.

Fiji’de Kuata Adasında, temiz musluk suyu sanılarak içtiğim suyun aslında birikmiş yağmur suyu olduğunu öğrendiğimde iş işten geçmiş ve hasta olmuştum. Ciddi bir problem yaşasaydım beni oradan alıp anakaraya ulaştıracak birisi olmayacaktı. Fiji yerlilerinin hiçbir şey umurunda değildi!

GezginKoala - Bir Gezgin...

Birçok ülkede otobüs veya trenle yapılan yolculukların 10 saati aştığı durumları görebilirsiniz. Kendinizi otobüs camından saatlerce dışarıyı izlemekle meşgul iken bulabilirsiniz. Eğer yalnızlığa alışkın biri değilseniz bu yolculuklar sizin için sıkıcı olabilir. Oysa yanınızda arkadaşınız varsa zamanınız daha keyifle geçer.

tek-basinaEğer kendinizle konuşmayı beceriyorsanız tek başına yaptığınız bu yolculuklar hiç sıkıcı olmayabilir. Bu anlar aslında sağlıklı düşünmek için en güzel fırsatları yaratır.

Rotalarınızı planlarsınız, neler yaptığınızı not edersiniz, günlüklerinizi yazarsınız, yaşadığınız anları gözünüzün önünüzden geçirirsiniz. Önünüzde sizi bekleyen maceraları düşünüp heyecanlanırsınız.

Trendeki lokal insanların arasına karışıp, hiçbir dili bilmeseniz de onlarla anlaşmaya çalışırsınız. 17 saat süren Bangkok-Chiang Mai tren yolculuğumu aklımdaki birçok soru işaretini gidermem için bana bulunmaz zamanı ve fırsatı veriyordu. Oysa diğer yandan Java’da yaptığım 17 saatlik Banyuwangi-Jakarta treninde yol arkadaşımla olmak yolu tam bir eğlenceye dönüştürmüştü.

Bulunduğunuz yeri kendiniz dilediğiniz gibi keşfe çıkabilirsiniz. Özgür adımlarınız size nereye götürürse, öz güveniniz ile inanılmaz güzelliklerin keyfini çıkarırsınız. Tabi bunun sonucu olarak çektiğiniz fotoğraflarda siz yoksunuzdur veya daha önce hiç kameraya dokunmamış lokal insanların çektiği fotoğraflarınız vardır.

Diğer yandan bir yol arkadaşınız olması kendinizi ve arkadaşınızı tanımanız, sabrınızı test etmeniz, esnekliğinizi ve uyum yeteneğinizi geliştirmeniz açısından bulunmaz bir fırsattır. Evlenmeden önce çiftlerin birlikte bir seyahate gitmeleri şiddetle tavsiye edilir.

Yanlış bir kanı varsa o da tek başına gezenlerin yalnız olduğudur. Oysa onlar yalnızdeğildirler, sadece tek başınadırlar. Her zaman yanı başlarında sohbet edecek kendileri gibi diğer gezginler vardır.

Tek başınıza olduğunuzda başkalarıyla tanışmanız daha kolaydır. Çünkü sizin gibi yollarda tek başına olan diğer gezginlerle tanışmanız için bir merhaba demeniz yeterlidir. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Her ne kadar bir yol arkadaşımla çok keyifli 3 ay süren süren bir gezi deneyimim de olsa ben solo gezmeyi seviyorum. Siz nasıl seyahat etmeyi seversiniz, yalnız veya dostlarla?

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir